PRESS_KIT02.jpg
FAME-agency.jpg
Laboratorium-Reportazu.jpg
Laboratorium-Reportazu.jpg
FAME-agency.jpg

RZECZ O REPORTAŻU

 

Teatr Faktu Laboratorium Reportażu  
Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
TVP Kultura

 

Zapraszają na:

 

Krótkie Formy Teatru Faktu Laboratorium Reportażu
27.06.2019 godz. 18.00-20.00 (z przerwą)
Scena Główna Teatru Collegium Nobilium
ul. Miodowa 22/24

Wstęp wolny

 

 

Po prezentacjach odbędzie się dyskusja.


Celem wieczoru w Teatrze Mobilium jest wyłonienie scen powstałych z tekstów reportażowych, oraz pokazanie nie tylko nieznanych obszarów naszego życia społecznego, ale przede wszystkim poszukiwanie artystycznego sposobu opowiadania o poruszanym temacie.

 

 

Program wydarzenia:

 

1. Boska Matka - autor Martyna Wojtkowska, reż. Dominika Łapka
2. Otwarte drzwi celi - autor Karolina Baran, reż. Tomasz Jeziorski
3. Aż po grób - autor Daria Górka, reż. Justyna Mytnik
4. Zostałam pusta - autor Agata Chodań, reż. Aleksandra Maciejczyk
5. Paciorki przeciwko przemocy - autor Olga Pinkiewicz, reż. Marcin Strauhold
6. Depresja - autor Małgorzata Bożek, reż. Urszula Piętka
7. Szkic do Bazaru - autor Agnieszka Zubczyńska, reż. Klaudia Folga
8. Ludzki Tabloid - autor Agnieszka Drążek, reż. Wiktor Stypa
9. Mike - autor Katarzyna Osiadło, reż. Katarzyna Minkowska

 


Marek Miller – reporter, scenarzysta:

 

Nasz teatr jednej sceny, to poszukiwanie istotnej myśli, poszukiwanie języka, stylu, poetyki próbującej wyrazić czas teraźniejszy.  Chcemy wąchać ten czas, chcemy znaleźć dla niego adekwatny znak. Studio emisji czasu, o to nam chodzi.
Ładnie, ale jak to zrobić? Uważamy, że można to zrobić poprzez reportaż, relację i zbudowaną na jej podstawie scenę.  Andrzej Wajda mawiał:
- Jak masz jedną dobrą scenę, to możesz do niej cały film dokręcić. 
Owa jedna scena w naszym teatrze, powinna z potoku dziejących się wydarzeń, umieć wysnuć refleksję, próbować nadać pewną logikę temu, co wydaje się alogiczne i ustalić pewne prawidła tego, co wydaje się być pełna anarchią i chaosem.  Próba wyjaśnienia tego co się dzieje, a z drugiej strony próba przewidywania tego co się może stać - oto nasze zadanie.

 

 

Andrzej Sapija – reżyser:


Podstawą literacką programu jest reportaż, a więc tekst. Każdorazowo jest to konkretny reportaż, podejmujący ważny - zdaniem autorów cyklu - temat. Autorami wybranych reportaży są studenci Laboratorium Reportażu UW w Warszawie. Wybrany, konkretny reportaż opracowuje artystycznie i dramaturgicznie autor - reżyser. Celem jest wybranie z reportażu wątku, sceny, która jest syntezą tematyczną. Zawiera w sobie najistotniejszy - zdaniem autora - motyw, najlepiej wyraża temat reportażu. Chodzi o to, by w wymiarze 10 min. zrealizować scenę aktorską, która najlepiej wyraża sens i wagę wybranego tematu, bądź jego wątku, aspektu. Scenę można rozumieć albo dosłownie (jedność miejsca, czasu, akcji), albo umownie (scena może składać się z kilku elementów, typu: wypowiedzi różnych bohaterów, obrazy retrospekcyjne).

 

 

Zbigniew Paterak – aktor, dziennikarz:


Teatr Faktu Laboratorium Reportażu, to nowe oblicze polskiego teatru, jako wydarzenie socjologiczne i społeczne, poprzez materie do tworzenia na scenie, czyli reportaż. To właśnie on ukazuje prawdę otaczającego świata. Jego blaski, cienie, wzloty, upadki, a w nim człowieka tego małego i tego wielkiego, bo taka jest jego misja - fakt. To wydarzenie bez precedensu, spotkania młodego dziennikarza z młodym reżyserem, często jeszcze studentem. Ten pierwszy szuka, obserwuje, pisze reportaż. Ten drugi natomiast czyta, dokonuje adaptacji dramaturgicznej i przedstawia na scenie. Efektem finalnym tego spotkania jest widz w teatrze, który otrzymuje karmę w postaci syntezy tematu - tu i teraz, nowatorskiego połączenia tych dwóch profesji. W moim mniemaniu, Teatr Faktu Laboratorium Reportażu, to nowa szansa dla polskiej kultury, gdzie padną ważne pytania i ważne odpowiedzi.

Wydarzenie kulturalne

Teatr Faktu Laboratorium Reportażu – teatr jednej sceny, czyli dramaturgia szybkiego reagowania

<< Strona główna

Copyright by FAME agency & Laboratorium Reportażu

2017 - 2019